Правила експлуатації батареї ноутбука.
Досвідченні власники ноутбуків знають, що з часом комплектна батарея втрачає істотну частину своєї ємності. І лептоп, з яким на початку життєвого шляху можна було працювати декілька годин без мережі, через пару років «тягне» менше години, а то й зовсім не вмикається. Ми не будемо розглядати процеси, які призводять до подібної ситуації, а просто представимо практичні рекомендації, притримуючись яких ви зможете відсунути настання «пенсійного віку» вашої батареї.
Для початку визначимося, які основні причини зниження паспортної ємності:
1. Строк експлуатації
Акумулятор з часом старіє, якщо ви не використовуєте його за призначенням. Тому не варто «економити» ресурс або покупати батарею на запас, а підтвердити дату його виробництва при покупці дуже рекомендуємо – чим довше акумулятор пролежав на складі, тим менше ваш ноутбук від нього отримає енергії.
2. Умови зберігання.
Процес старіння акумулятора неминучий, але його можна як пристановити, так і прискорити за рахунок умов зберігання. «Комфортніше» за все почуває себе акумулятор, який заряджений близько 40% при температурі 15 С – в цьому випадку втрати його ємності складають всього декілька процентів на рік. Якщо ж зберігати його при кімнатній температурі і повністю зарядженим (що зазвичай і трапляється за батареєю, яка встановлена у ноутбуку), то він втрачає близько 20% своєї ємності в рік.
3. Кількість циклів заряд/розряд.
Свій внесок у втрату ємності вносить також і режим експлуатації: так в середньому вона знижається до 80% вже через 500 циклів (при підвищенні температури до 40 С таке ж зниження відбувається вже через 300 циклів). Слід враховувати, що мова йде саме про повний цикл: розряд до 0% і наступний заряд до 100%. Типова ситуація «попрацював годину, посадив батарею до 50% та поставив на зарядження» складає половину такого циклу, я значить час «Ч» наступить трохи пізніше.
Тепер, коли ми розібрались у причинах втрати ємності, рекомендації по її збереженню цілком очевидні:
1. Не треба спеціально доводити акумулятор до повного розряду.
Заряджайтесь, як тільки поруч є розетка, адже Li-Ion- акумулятори не схильні до «ефекту пам'яті», до того ж в процеси виготовлення ресурсу рахунок йде саме на повні цикли «0-100%». До речі, тривале зберігання в стані повного розряду може привести до падіння напруги до критичного рівня, та «розбудити» батарею можна буде тільки подавши міцний імпульс за допомогою спеціального заряджаючого пристрою.
2. Не треба витягувати акумулятор із ноутбуку, який постійно працює від мережі.
Хіба що ви точно знаєте, що сам ноутбук або по крайній мірі його автономний режим у найближчий час не знадобиться – в цьому випадку має сенс зарядити батарею до 40% і помістити її у холодильник (але не в морозильну камеру). До того ж схеми керування сучасної електроніки достатньо інтелектуальні, щоб не «смикати» батарею частим зарядженням або допустити «перезаряд».
3. Не піддавайте акумулятори впливу складних кліматичних умов.
Крім очевидних можливостей поломки із-за екстремальних температур та вологості, слід пам’ятати, що акумулятор «старішає» тим скоріш, чим вища температура оточуючого середовища. Тому не слід залишати надовго, і тим більше тримати його у вікна з сонячної сторони дому або у зачиненому салоні автомобіля, де температура може підніматися до значних показників.
Важливо!
Наші рекомендації торкаються виключно літій-іонних (Li-Ion) батарей, нікель-метал-гідрітні (Ni-MH) акумулятори потребують іншого підходу.
Калібрування.
Цей процес полягає в регулярному (один раз на 1-3 місяці) проведення повного циклу (одного, рідше декількох) «заряд до 100% - розряд в 0%». Він потрібен для того, щоб виправити помилки, які накоплені внутрішньою схемою керування акумулятору за час відсутності активності або серії частих зарядів-розрядів. Результатом калібрування стане більш точне передбачення операційною системою доступного часу автономної роботи.
Переклад: katrine
Джерело: http://itc.ua/
|